Huzurevi Korona Virüs salgını sırasında nasıl ziyaret edilmeli?

COVID-19 ya da diğer adı ile korona virüs huzurevlerini de tehdit ediyor. Bu tehdidinin gelişi ile hem virüsün yayılmasını önlemek hem de huzurevi sakinlerinin sağlık ve güvenliğini sağlamak için ve huzurevlerinde bir dizi önlemler alınması ve kısıtlamalar yapılması gerekiyor.

Ülke genelinde virüsün yayılma oranı azaldıkça, bu kısıtlamalar kaldırılıyor, ancak sizi ve sevdiklerinizi güvende tutmak için bir dizi değişiklikler yapılmaya devam ediliyor.

Bir huzurevini ne zaman ziyaret edebilirim?

Bakım evlerine ziyaretlerin koşulları, zamanları ve sıklığıyla ilgili tüm kararlar nihayetinde huzurevlerinin kendileri tarafından verilecektir. Bu kararlar, hükümetin rehberliğinde ana hatlarıyla belirtilen ilkelere dayalı olarak oluşturulmalıdır.

Bakım evlerini ziyaret etmek isterken, risk değerlendirmelerine dayalı olarak hala kontrol edildiğini, bakım evinin içinde yaşayan ve çalışanların özel koşullara tabi olduğunu lütfen unutmayın. Bu muhtemelen ziyaretlerin sıklığının bir süre sınırlı ve / veya kontrol altında olacağı anlamına gelir. Bu yüzden ziyaret etmeden önce huzurevinden bilgi almanız yararlı olacaktır. Ülkemizde Aile ve Çalışma Bakanlığı tarafından ikinci bir emre kadar ziyaretçi yasağı getirilmiştir.

Bir ziyarete nasıl hazırlanılacağı konusunda destek ve maske gerektiğinde nasıl iletişim kurulacağına dair ipuçları:
– yüksek sesle ve net konuşmak
– göz teması kurmak
– şapka veya yüzlerini daha fazla gizleyebilecek herhangi bir şey takmamak
– bir huzurevi sakininin daha büyük olasılıkla tanıyacağı şekilde giysiler giymek

Demanslı bazı kişilerin ilk başta sizi hatırlamak veya tanımak için mücadele edebileceği gerçeğini de unutmayınız.

Yaşlı bakım evi görevlileri, sevdiklerinizi ziyarete hazırlamalıdır, ziyaret edecek kişinin fotoğraflarına bakarak ve onlarla ziyarete gelecekleri hakkında konuşmak faydalı olabilir.

Akrabamı ziyaret edebilmek için test yaptırmam gerekir mi?

Hayır, ancak herhangi bir korona virüs belirtisi gösteriyorsan, huzurevine gitmemeli, kendini izole etmemeli ve hemen test yaptırmalısın.

Huzurevini ziyarete geldiğinizde size tarama soruları sorulabilir. Bunlar şunları içerir:

Son zamanlarda kendini iyi mi hissediyorsun?
Yakın zamanda yeni bir sürekli öksürük başlangıcı oldu mu?
Ateşin yüksek mi? Huzurevi, sakinlere, ziyaretçilere ve personele ateş kontrolü yapabilir.
Normal tat veya koku duyusunda bir kayıp veya değişiklik fark ettiniz mi?
Yakın zamanda (son 14 gün içinde) COVID-19 semptomları olan herhangi biriyle veya COVID-19’u doğrulanmış biriyle temas kurdunuz mu?

Yakınımı ziyaret ettiğimde neler değişecek?

Bir dizi değişiklik görmeyi bekleyebilirsiniz, ancak bunların sizi ve sevdiklerinizi güvende tutmak için olduğunu unutmayın. Bunlar şunları içerir:

Huzurevi çalışanları, Kişisel Koruyucu Ekipman kullanacaklar ve binadayken sizden maske ve / veya vizör takmanız istenecektir. Bir konut sakini ile yakın kişisel temas kuruyorsanız,  bir eldiven giymeniz gerekebilir.

Bakım evleri, mevcut ve önceki sakinlerin, personelin ve ziyaretçilerin geçici bir kaydını (adres ve telefon numarası dahil) tutmanın yanı sıra ziyaretçi numaralarını ve personeli takip ederek olası bir durumda sağlık kurumlarına bilgi verebilir.

Ziyaretçilerin diğer sakinlerle hiçbir teması olmamalı ve bakım evi personeli ile asgari düzeyde temas (15 dakikadan / 2 metreden az) olmalıdır. Eğer ofis gibi çok fazla çalışanın olduğu bir yerde çalışıyorsanız ya da toplu taşımayı sık kullanıyorsanız zorunda olmadıkça yüz yüze görüşmemenizi öneririz. Sevdikleriniz ile sesli ya da görüntülü aramalar virüs riskini ortadan kaldıracaktır.

Bir bakım evini aynı anda kaç kişi ziyaret edebilir?

Riski sınırlamak için, ziyaretlerin devam ettiği yerlerde, bu, mümkün olan her yerde, ikamet eden başına tek bir sabit ziyaretçiyle sınırlandırılmalıdır. Bu, bakım evine gelen toplam ziyaretçi sayısını ve bunun sonucu olarak ortaya çıkan virüs riskini sınırlamak içindir.

Author avatar
Editor
https://urlahuzurevi.com
Bilgi Almak için Tıklayınız